ROTAKS-R – MITTE AINULT HEAD, VAID PARIMAT!

Kalejini farmi külastus 05.2016

Kalejini farmi külastus 05.2016

Selleks, et täiendada oma kogemusi ja näha, kuidas Baltikumi üks parimaid piimafarme toimib, külastasime käesoleva aasta varasuvel  Põhja-Lätis asuvat Kalejini piimafarmi.

Antud farm asub Põhja-Lätis, mitte kaugel Eesti piirist, ning on üks suurima tootlikusega farme Lätis.

Farmi omanik Kaspars Putralis on üle 10 aasta teinud aktiivset koostööd  Saksamaa ühe juhtivama söödatootja Josera´ga .

Farmi andmed:

  • Üle 450 lüpsilehma
  • 600 ha maad
  • 2016 – keskmine väljalüps ühe lehma kohta 44kg / päevas
  • Somaatiliste rakkude arv keskmiselt 190 000, väga väheste kliinilise mastiidi juhtudega
  • Esmaspoegimise vanus 22-23 kuud

 

 

Hr. Kaspars Putralis ei väsinud kordamast tõsiasja, et ainult väga hea tervise juures olevad lehmad suudavad toota kvaliteetset piima sellises koguses, mis oleks majanduslikult tasuv ka raskes turusituatsioonis. Seetõttu ongi ta võtnud enda südameasjaks, hoida oma piimakarja tervis võimaliku maksimaalse taseme juures, tagades sellega ka maksimaalne toodang.

Oma peamiseks partneriks söödalisandite osas on ta valinud Josera ja seda ta pole kunagi pidanud kahetsema. Josera tootevalikut kasutab ta oma farmi igapäeva elu igas etapis.

 

Meeles tuleb pidada seda, et kõrge toodangu saavutamine algab juba vasikate kasvatamisest. Mida kiiremini saavad vasikatest piima andvad lehmad, seda väiksemad on nende kasvatamiskulud. Farmis pööratakse erilist tähelepanu lauda hügieenile ning loomade heaolule. Josera toodetest kiidab Kaspars Putralis eriti täispiimaasendajat Brilliant  ning vasikamüslit Kälberkost. Vasikate päevane juurdekasv on  ligimale 1000g. Hästi läbimõeldud noorkarja kasvatamise plaan tagab maksimaalse tootlikuse piimakarjas.

Ainult hästi tasakaalustatud ratsioon, mis on saadaval 24h/päevas, tagab terve ja elujõulise, suure tootlikusega karja. Siin tõi omanik eraldi välja Josera Dairy Pilot-i, mis aitab vatsal effektiivsemalt seedida.

 

Kõrge piimatoodangu üheks tugisambaks on vaieldamatult kvaliteetne silo. Kuna omaniku arvates on kliimast tingituna maisi kasvatamine  Põhja-Lätis, seotud liiga suurte riskidega, siis kasutab  Kalejini piimafarm ainult rohusilo. Selle valmistamiseks kasutavad nad eranditult Josera Josilac´i, mis on neile taganud juba aastaid parima kvaliteediga silo.

Juba mitmeid aastaid aitab Josera toodete edasimüüja Lätis , Agrera SIA, talu paljudes juhtimise valdkondades. Koos on nad edukalt optimeerinud  kogu silo puudutava protsessi – saagist kuni söötmisratsioonideni.

Külalis põllumeestele avaldas väga sügavat muljet suurepäraselt fermenteerunud, meldiva lõhna ning hea struktuuriga silo.

 

Täname Kaspars Putralis, õpetliku ringkäigu ja külalislahkuse eest !